Premiér se zapotil při otvírání nové haly

První brněnská strojírna Velká Bíteš, a. s. uvítala dne 3. července 2015 předsedu vlády Bohuslava Sobotku, který přestřižením pásky slavnostně otevřel novou část slévárenské haly. Výrobní prostory společnosti byly rozšířeny s ohledem na rostoucí poptávku po vysoce náročných odlitcích ze superslitin od světových výrobců turbodmychadel, spalovacích turbín a leteckých přístrojů. Slévárna přesného lití PBS Velká Bíteš se tímto řadí mezi nejmodernější provozy v Evropě.

V průběhu návštěvy si Bohuslav Sobotka v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka prohlédl jednotlivé provozy divize přesného lití a seznámil se s výrobním programem První brněnské strojírny Velká Bíteš. Na zkušebně leteckých motorů dostal premiér unikátní možnost otestovat letecký turbovrtulový motor TP100. „Doufáme v podporu české vlády v našich exportních aktivitách na západních, ale i východních trzích,“ pronesl ředitel PBS Milan Macholán na závěr návštěvy.

Divize přesného lití se rozšířila o nově otevřenou přístavbu s výměrou 1048 m2 na celkovou plochou 6606m2. „Za posledních 10 let přesáhly investice do rozvoje slévárenství v naší firmě 220 mil. korun,“ uvedl ředitel Macholán. Slévárna je vybavena špičkovými technologiemi, jako jsou vaukové pece pro tavení a odlévání ve vakuu, tryskací stroje, 3D optické měřící zařízení a louhovací linka, která slouží k odstraňování keramických jader z dutin speciálních odlitků turbínových lopatek. Tyto odlitky nové generace jsou určeny pro použití ve spalovacích turbínách a leteckých motorech, jež budou dosahovat vyšší účinnosti díky vyšším pracovním teplotám spalin.