Podnikatelský projekt roku

První brněnská strojírna Velká Bíteš a. s., respektovaný výrobce  turbínových vysokootáčkových strojů pro letectví, energetiku a dopravní průmysl, uspěla v soutěži Podnikatelský projekt roku 2014. První místo v kategorii Inovace získala za inovaci výroby leteckého turbovrtulového motoru TP100.
 
V soutěži Podnikatelský projekt roku, kterou každoročně vyhlašuje agentura CzechInvest společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, jsou oceňovány nejlepší investorské projekty podpořené ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu. Osobní záštitu nad akcí převzal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. 
 
Projekt První brněnské strojírny Velká Bíteš (PBS) ocenila porota složená ze zástupců Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Ministerstva průmyslu a obchodu a hodnotitelů z řad expertů. Hodnitelé vzali v potaz především skutečnost, jak PBS s pomocí evropských dotací zavedla vlastní prototyp leteckého turbovrtulového motoru TP 100 do výroby. „Ocenění našich výzkumných prací podpořených ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu si nesmírně vážíme, je to pro nás - a věřím, že i pro ostatní české podnikatele -motivací dalšího snažení a pokroku. Stejně tak věříme, že náš motor TP100 najde široké celosvětové uplatnění a tento titul mu bude na této cestě nápomocný,“ uvedl generální ředitel PBS Ing. Milan Macholán. 
 
TP 100 je turbovrtulový motor s výkonem 180 kW a celkovou hmotnosti 61,6 kg. Jeho základem je osvědčený proudový motor TJ 100, který v této konfiguraci plní úlohu generátoru plynů, pohání volnou turbínu a přes reduktor třílistou vrtuli s konstantními otáčkami (2158 ot/min). Jeho uplatnění je v pilotovaných 1-4 místných letounech, tak i v bezpilotních prostředcích. 
 
Dle vyjádření  generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučery si investorské projekty českých podnikatelů zaslouží podporu, protože zvyšuje kvalitu výrobků a zajišťuje jim úspěch. „I proto je v novém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na podobné projekty připraveno přes 132 miliard korun,“ zdůrazňuje Karel Kučera.