Prezident testoval letecký motor

Letecký turbovrtulový motor TP100 určený pro menší letouny osobně otestoval prezident Miloš Zeman při své návštěvě v První brněnské strojírně Velká Bíteš. Nejenže se s motorem detailně seznámil, ale z velínu měl také možnost vyzkoušet si ovládání tohoto „240koňového siláka“. Na závěr návštěvy obkroužil továrnu testovací letoun Marabu vybavený motorem TP100 a pilot pozdravil vzácného hosta zamáváním křídly.

V rámci oficiální návštěvy Kraje Vysočina navštívil v doprovodu hejtmana Jiřího Běhounka prezident Zeman také První brněnskou strojírnu Velká Bíteš. Po úvodním setkání s managementem a zástupci odborů zamířil prezident do zkušebny letecké techniky, kde měl možnost stát se na chvíli operátorem velínu s novým turbovrtulovým motorem. Tento motor je určen pro malé letouny a firma s ním strategicky míří především na trh Severní a Jižní Ameriky. Ve Spojených státech nyní probíhá jeho intenzívní testování v zástavbě malého letounu pro 4 pasažéry. Na setkání se zaměstnanci padly i dotazy na aktuální politickou pozici Česka vůči Rusku, které je dnes největším exportním trhem strojírny.

V samém závěru návštěvy předal generální ředitel, pan Milan Macholán, dary prezidentovi a hejtmanovi. Jednalo se o odlitky náhrad kolenních kloubů, které odlévá podniková slévárna přesného lití. „Pevně věříme, že je pan prezident nebude potřebovat a že jeho koleno se brzy uzdraví“, dodal Macholán. Pan hejtman Běhounek, který je zkušeným ortopedem, ocenil, že i takové výrobky vznikají v jím řízeném kraji.

První brněnská strojírna Velká Bíteš podniká v oboru přesného strojírenství. Profiluje se především jako výrobce turbínových vysokootáčkových strojů pro letectví, energetiku a dopravní průmysl. Je komplexním strojírenským výrobcem, který ve vlastních provozech zajišťuje přesné odlitky, hi-tec obrábění kovů, galvanické povrchové úpravy, následnou montáž a zkoušky hotových výrobků. Zákazníci oceňují vysokou technickou úroveň, spolehlivost a kvalitu výrobků i služeb společnosti. V roce 2012 byla PBS Velká Bíteš oceněna titulem „Firma roku“ a o rok později stejný titul obhájila v Kraji Vysočina.

V První brněnské strojírně Velká Bíteš pracuje přes 770 pracovníků. Firma je tak největším lokálním zaměstnavatelem. V loňském roce dosáhla rekordních tržeb ve výši 1,2 miliardy Kč, které oproti předchozímu roku vzrostly o více než 100 mil. Kč.