PBS ENERGO, a.s. staví v Anglii bioelektrárnu

PBS ENERGO, a.s., tradiční výrobce parních a plynových expanzních turbín, získal kontrakt na dodávku kompletní bioelektrárny ve Velké Británii u města Wrexham v hodnotě více než půl miliardy korun. Společně se svojí sesterskou firmou První brněnskou strojírnou, a.s. nyní dodává kompletní realizaci na klíč.
 
Na zmíněném projektu se podílí PBS ENERGO, a.s. ve spolupráci s První brněnskou strojírnou, a.s., jakožto osvědčeným výrobcem kotlů. Poté, co se První brněnská strojírna, a.s. stala znovu členem skupiny PBS GROUP, a.s., zahájily obě společnosti společné marketingové a obchodní aktivity za účelem spojení svých výrobních programů. Toto úsilí bylo korunované úspěchem.
 
K završení celého obchodního případu nevedla jednoduchá cesta. Bylo nutné prokázat nejen kvality obou společností týkající se dodávek vlastních zařízení (kotel, turbína), ale i nezbytné schopnosti pro realizaci velkých technologických celků.
 
„Zákazníka i investora jsme museli přesvědčit o našich kvalitách vlastními referencemi z oblasti dodávek kotlů i turbín a zároveň schopností vypořádat se s problematikou dodávek v souladu s britskými standardy. Zcela rozhodující byly také naše reference kotlů pro spalování identického paliva v Německu,“ uvedl generální ředitel PBS ENERGO, a.s. Ing. Karel Jelínek.
 
Ve spalovně bude pracovat kondenzační odběrová turbína o nominálním svorkovém výkonu 5,4 MW s možnou dodávkou tepla z regulovaného odběru. Toto teplo bude využíváno pro sušení dřevní hmoty. Celkově blok vyrobí 34 GWh zelené elektřiny za rok. Předpokládá se roční snížení produkovaných emisí CO2 na britských ostrovech o 6 tisíc tun. Teplárna zajistí trvalou práci pro 15 pracovníků plus další desítku míst v oblasti přípravy a logistiky paliva.
 
Pro PBS ENERGO, a.s. je to v posledních dvou letech již druhá realizace na britských ostrovech. První realizace, parní kondenzační turbína ve městě Goole, nyní již využívá odpadní teplo v místní sklárně a vyrábí elektrickou energii.
 
Skupina PBS považuje teplárny tohoto typu za perspektivní. Dle vyjádření předsedy představenstva PBS GROUP, a.s. Ing. Petra Kádnera bude tato reference pozitivním milníkem v rozvoji celé skupiny. „V současné době máme v rámci PBS rozpracované další dva podobné projekty v Evropě a třetí v Jižní Americe“, doplňuje Ing. Petr Kádner.
 
PBS ENERGO, a.s. je významnou českou společností podnikající v oboru energetiky s dodávkami a realizacemi po celém světě. Zaměřuje se především na parní protitlakové turbíny a parní kondenzační turbíny a expanzní plynové turbíny, dodávky turbosoustrojí a navazující provozní a stavební soubory. Pro zákazníky zajištuje kompletní projekci, konstrukci, technologii, výrobu, montáž nejen vlastních turbosoustrojí, ale i výstavbu kompletních technologických a energetických bloků, včetně zajištění financování celého projektu.
www.pbsenergo.cz